Lezení po lezeckých stěnách vyžaduje několik věcí

Už jste si zkusili vylézt svou první stěnu? Pokud ne, doporučuji vám to. Z jakého důvodu? Jelikož se jedná o aktivitu, ze které rozhodně nebudete zklamáni. Podívejte se spolu se mnou na to, co všechno k ní vlastně budete potřebovat. Tou první a základní věcí je rozhodně vybavení. Pokud si jdete danou aktivitu jenom rekreačně zkusit, můžete si být jisti, že vám ve specializovaných centrech za mírný poplatek vše půjčí. Můžete si být jisti, že dostanete sedák, karabiny a expresky, helmu, stejně jako vám bude k dispozici také lano a osoba, která vás bude jistit. Později si můžete vše nakoupit své. S tím souvisí i nutnost nalézt si kamaráda či kamarádku, se kterou budete chodit. Proč? Abyste se mohli střídat v jištění.

Naučte se vše potřebné

Jakmile máte výbavu, musíte umět také techniku. Ta spočívá nejenom v tom, že budete vědět, jak lézt, nebo jak používat jednotlivé pokyny. Technika je spojena také s tím, že zvládnete slaňovat, zajistit se, nebo si navázat lano. Mohu potvrdit, že samotný základ není nic těžkého základní pokyny i praxi si osvojíte třeba i pár desítek minut před první cestou na vrchol. Všechny další potřebné zkušenosti už získáte jednoduše praxí.

Bez síly to nepůjde

Co budete také potřebovat, to je také síla. Nejsou to jenom ruce, které má každá spojený hlavně s bicepsem. Je třeba i síla ve vašich prstech, abyste se udrželi na konkrétním úchytu. Stejně tak se neobejdete ani bez síly v nohách. Zároveň je třebas pružnost a ohebnost, jelikož mnohdy je třeba zvednout nohu i do míst, o kterých asi myslíte, že to fyzicky ani není možné. I tuto fázi však můžete celkem jednoduše vypilovat v průběhu chození na stěnu, a to zvláště v souvislosti s tím, kdy při lezení zjistíte, co vám nejde a v čem máte mezery.

lezení po stěně

To nejdůležitější, co budete potřebovat, jsem si nechal na konec. Jedná se o nutnost překonat svůj strach z výšek. Že se nebudete dívat dolů, to je základ. Stejně tak musíte vytěsnit z hlavy to, že jste několik metrů nad zemí. To se mi stále nepovedlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *