Lezení na lezeckých zdech vyžaduje základní dovednosti. Jaké?

Skály už nejsou jedinou možností, jak si užít něco zajímavého, co by bylo spojené s horolezectvím jako takovým. Pokud mám být konkrétní, potom musím říci, že se stále více objevují lezecké stěny, s to jak ve svém indoor, tak i outdoor provedení. Oblíbené jsou nejenom u zkušenějších lezců, ale jsou oblíbené mimo jiné také u mnoha začátečníků. Než se na takovou stěnu vydáte i vy, je dobré se seznámit s tím, co byste dle mého měli znát a umět.

Názvosloví je základ

Pamatujte, že na stěně nikdy nejste sami, jelikož obvykle je zde s vámi někdo, kdo vás jistí. Daná osoba vám může radit a dávat vám několik důležitých povelů. Abyste se jednoduše domluvili, je dobré několik takových povelů znát. Slova jako dober, zruš, volné nebo spusť, by měly být naprostým základem. Díky jednomu slovu snadno řeknete to, co byste jinak vysvětlovali několika větami. Znát je dobré ale i svou výbavu, jako jsou karabiny, expresky a řada dalších pomůcek. Poté už víte, že základ máte v malíčku. To ale není jediné, co byste se měli naučit.

Bez techniky to nepůjde

Pokud víte, jak komunikovat, je možné přistoupit k další fázi vaší výuky. lezecká zeďTa se týká samotné techniky. Tedy toho, co vše budete muset umět. Pamatujte, že při lezení je vždy jeden v pozici lezce, zatímco druhý ho jistí. Při návštěvě stěny si logicky vyzkoušíte obě dvě role. Proto je dobré ovládat nejenom správnou techniku lezení a následného slaňování, ale je třeba ovládat i techniku správného jištění. Osoba na stěně a tedy na laně je na vás stoprocentně závislá. Myslete na to!

Před cestou vzhůru

Nyní vám již v podstatě nic nebrání v tom, abyste konkrétní stěnu zdolali. Zde doporučuji několikrát vyzkoušet samotnou techniku navázání na lano, stejně jako techniku postupového jištění, pomocí expresky. Vše, co si vyzkoušíte pevně nohama na zemi, se vám bude několik metrů nad ní výrazně hodit. Třeba ono zajištění tak bude automatickým krokem, který v několikametrové výšce provedete naprosto automaticky, bez jakékoliv obavy z toho, že byste snad nevěděli, jak se správně a bez potíží zajistit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *