Lezecká stěna může vypadat různě

typy lezeckých stěnNetradičních sportovních aktivit dnes můžeme vyzkoušet skutečně více než dost. Pokud s tím souhlasíte, podívejte se spolu se mnou na to, jak může vypadat lezecká stěna, která je oblíbeným místem profesionálů, stejně jako se stává vyhledávaným místem trávení volného času amatérů. Nejprve si lezecké stěny rozdělme na ty outdoorové a indoorové. Toto rozdělení je v podstatě základní a všem jasné. První varianta je umístěná venku, zatímco ona druhá varianta je umístěn á uvnitř. Jakou si zvolíme, to je obvykle jenom na nás samotných.

 

Z čeho jsou lezecké stěny konstruovány?

Podívejte se spolu se mnou také na to, z čeho konkrétně jsou lezecké stěny konstruovány. I zde můžeme danou konstrukci rozdělit do dvou hlavních kategorií. Tou první kategorií jsou desky, zatímco tou druhou panely. Obě řešení mají svá pro a proti, ale z hlediska výčtu pozitiv jasně dominuje především to, že mohou imitovat povrchy skal, což celý zážitek z lezení velmi výrazně znásobí. Ty profesionální nám mohou nabídnout také variabilní uchycení chytů a stupů, díky čemuž je zde možnost volit různé cesty výstupu. Pro zkušenější lezce určitě dobrá volba.

S jištěním, ale i bez

Zajímavým faktem je to, že lezecká stěna může být spojena s nutností jištění, ale také nemusí. U těch vyšších je to samozřejmost a v podestě také nutnost. Jsou ale i možnosti, které jsou nižší a jsou označovány jako bouldrovky. Jejich název vychází z techniky zvané bouldering, která se sice odehrává v nižších výškách, ale je náročnější. Zde jsou jedinou možností ochrany pouze měkké žíněnky. Jak jsem se sám několikrát přesvědčil. Rozhodně mohu říci, že tato ochrana je pro lezce dostačující.

Klasika i převisy

Jednoduchá stěna je v podstatě rovná, s jednoduchými úchyty, které slouží každému lezci k tomu, aby se dostal až na vrchol. Ty nejnáročnější stěny však umí nabídnout také různé převisy, různě tvarované profily, nebo různé povrchy, které daným lezcům nejenom mnohem lépe imitují samotné skály, ale jsou spojené také s tím faktem, že v daném směru mohou posloužit k náročnějšímu tréninku. Nikoliv ale pro mě samotného, jelikož já musím říci, že se stále považuji za celkem amatérského lezce, který leze rekreačně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *